Vyzkoušejte Omišskou riviéru!

Městečko Omiš, které tradičně patří k oblíbeným turistickým destinacím, leží mezi Splitem a Makarskou při ústí řeky Cetiny do Jaderského moře a je obklopeno masivními horami s nádherným kaňonem. V minulosti byl Omiš notoricky známý díky místním pirátům. Kostely, pevnosti a další důkazy bouřlivé a hrdé historie města jsou dodnes viditelné na každém kroku Omišské riviéry.

Ubytování

Ve městě jsou k dispozici tři hlavní typy ubytovacích zařízení – apartmány, kempy a hotely. Můžete tu tedy najít jak malé byty pro jednotlivce nebo páry tak velké apartmány pro celou rodinu i malé přímořské hotýlky a kempy.

Jelikož má město dlouhou tradici v oblasti cestovního ruchu, majitelé hovoří světovými jazyky, jsou ochotní splnit všechny potřeby klientů, poskytují vynikající služby a jsou velmi přátelští.

Sportovní aktivity

Omiš je ideálním místem pro rekreační víkend. Na pozadí jeho nádherné přírody můžete provozovat jakýkoli sport. Co se týče horolezectví, říká se mu chorvatský Chamonix a patří mezi nejoblíbenější horolezecké destinace v Evropě.

Řeku Cetinu můžete sjíždět na raftu či kajaku, plavba je dlouhá asi 10 km a trvá 3-4 hodiny. V řece, ale samozřejmě i na moři se můžete také potápět, v závislosti na vašich zkušenostech jsou v nabídce i noční ponory. Na dně řeky i moře spatříte pozůstatky kamenných náspů místních pirátů, vrak obchodní lodi, starověké amfory, podvodní jeskyně a převisy a pochopitelně rozmanitou faunu a flóru.

Výchozím bodem pro paragliding je zde travnatý svah ve výšce 380 m. n. m. z pohoří Omnišských Dinárů. Ve vzduchu můžete být 2 nebo 3 hodiny, přistává se přímo na pláži.

Okolí města je samozřejmě ideální i pro pěší a cykloturistiku.

Historie a památky

Omiš je starobylé město, zmiňováno už z řeckých a římských dob. Jeho nejslavnější časy jsou však spojeny s místními korzáry, kteří město bohatě opevnili. Nejznámější jsou trosky pevnosti Stari Grad (Fortica). Najdete tu i různé kostely, měšťanské domy a paláce z různých stavebních slohů, např. kostel sv. Michala z 1.pol. 17. stol., nad kterým se nachází poslední zachovalá část městského opevnění Peovica nebo kostel sv. Petra na Priku, který pochází už z 10. stol.

Zajímavostí je, že patronem Omiše je nám dobře známý mučedník Jan Nepomucký. Na jeho počest se zde v květnu pořádají oslavy, koncerty a procesí.

Přírodní zajímavosti

Omišská riviéra má prostě všechno – četné pláže a zátoky, křišťálově čisté modře, kaňon řeky Cetiny, který patří k největším přírodním lákadlům, vysoká pohoří, tradiční olivové háje a vinohrady i malebné rybářské vesničky. Dovolená v Omiši je tak ideální pro kohokoli – milovníky historie i přírody, aktivní sportovce i ty, kteří prostě chtějí relaxovat na pláži.