Dovolená: SLOVENSKO

TOP 10 tipů na výlety po severním Slovensku: Krásné scenérie s ropou i vodopády

Žilinu nazvali v minulosti básníci „perlou na Váhu“. Má bohatou historii, přežila zničující požár, zemětřesení i mor. Dnes je čtvrtým největším Slovenské městem obklopeným malebnými zákoutími Kysuc či Malé Fatry.

#1 Hrad Strečno

Stojí v Malé Fatře na 103 m vysoké strmé vápencové skále ve výšce 420 m. Kdysi to byla nejbezpečnější pevnost horního Pováží. Koncem 17. století jej na příkaz císaře Leopolda zbořili. V 80. letech 20. století se začalo s jeho konzervací a obnovou, dnes to je národní kulturní památka.

#2 Súľovské skály

Patří mezi nejstarší přírodní rezervace na Slovensku. Tvoří rozmanité útvary – věže, brány či okna, které vytvořily skalní město, což je na Slovensku výjimečný fenomén. Naučná stezka je dlouhý 7,5 km a vede až k Súľovských hradu z 15. století.

#3 Malá Fatra

Je to čtvrté nejvyšší pohoří na Slovensku. Nejvyšším vrcholem je Velký Kriváň (1708,7 m. N. M.). Je protkána jeskyněmi a nacházejí se v ní i vodopády. Největší a nejznámější – Šútovský vodopád má 38 m. Od roku 1988 je to národní park.

#4 Rajecké Teplice

Známé lázeňské městečko s léčivými termálními prameny na pohybové a nervové onemocnění. První lázeňský dům postavili už v roce 1610. Nad městečkem se vypíná vrch Skalky a Sluneční skály, které jsou národní přírodní rezervací.

#5 Betlém v Rajecké Lesné

Unikátní dílo řezbáře Jozefa Pekara z Rajeckých Teplic, v dřevěném betlémě se nachází asi 300 postaviček. Je to pravděpodobně největší dřevěný pohyblivý betlém na světě.

#6 Čičmany

Pomalované dřevěnice zná většina Slováků. Obec se srubovými domky byla v roce 1977 prohlášena za památkovou rezervaci lidové architektury.

#7 Lietavský hrad

Patří mezi největší a nejzachovalejší zříceniny. Nachází se nedaleko Žiliny ve směru na Rajec. Tuto pevnost z 13. století nepřítel nikdy nedobyl. Na hradě se narodil Juraj Thurzo, který se v roce 1609 stal uherským palatinem.

#8 Ropný pramen v Korni

Jde o evropský unikát – ropa zde přirozeně vytéká na povrch a soustřeďuje se v jezírku s průměrem do 2 metrů.

#9 Stará Bystrica

Nachází se v ní první slovenský dřevěný orloj, který jako jediný ukazuje tzv. pravý sluneční čas. Považují ho za nejpřesnější orloj na světě. Zároveň je i největší dřevěnou sochou na Slovensku.

#10 Kamenné gule v Megoňkách

Kamenné útvary jsou světovým unikátem, porovnávají je s Nebeskými vejci na Velikonočních ostrovech. Osada Megoňky se nachází v čadčianskej městské části Milošová. Koule mají průměr od 30 cm až do 2 m. Vznik skalních koulí dosud nikdo uspokojivě neobjasnil.