Dovolená v Řecku – zemi vína, zpěvu i kolébky evropské civilizace

Užijte si nekonečné kilometry akvamarínového pobřeží, sluncem vybělených antických památek, silného ouza a nádherných souostroví, ostrovů a poloostrovů, ať už jsou to Kyklády, Korfu, Mykény, Rhodos, Santorini a mnohé další. Ačkoli se v poslední době mluvilo o Řecku především v souvislostí krizí, na dovolené stále potěší každého cestovatele, nezávisle na tom, zda jste milovníci relaxu na pláži nebo bohaté historie.

Slavné antické památky

Každý školák ví, že ve starověkém Řecku a Římě leží základy celé evropské civilizace, a to se v této zemi na jihu Balkánského poloostrova, která je omývána hned několika teplými moři, projevuje na každém místě, které navštívíte. Akropolis, centrum starověkých Athén, kultovní věštírna v Delfách, chrámy, pevnosti a kláštery jako pozůstatky římských, byzantských, benátských, francouzských a osmanských vlád na Korfu, palác bájného krále Mínoa Knóssos na Krétě, klášterní sídlo Meteora, monumentální ruiny Mykénského hradu, středisko kultu nejvyššího řeckého boha Dia a kolébka olympijských her Olympie, sídlo bohů Olymp, lázně Thermopyly nebo Soluň, odkud k nám přišli věrozvěsti Cyril a Metoděj, to všechno jsou místa, která každoročně lákají miliony nadšených turistů.

Gastronomie v Řecku

Kromě památek je Řecko také zemí vynikajícího jídla a pití. Zdejší středomořská kuchyně je zdravá, lehká a chutná – zahrnuje především olivový olej (v těchto zemích přezdívaný tekuté zlato), čerstvou zeleninu a ovoce, bylinky, koření (oregáno, tymián, mátu, rozmarýn), ryby a mořské plody.
Mezi tradiční řecké pochutiny, které si můžete vychutnat v každé taverně, patří třeba tzatziky, jogurtový dresink s okurkem, česnekem a bylinkami, tučný slaný sýr feta nebo velice oblíbený gyros, kořeněné maso připravované otáčením na grilu.
V Řecku se nejčastěji pije “nápoj bohů” – víno, ale oblíbené je i ouzo, anýzový likér destilovaný z vína a dochucený bylinkami, lihovina metaxa, jejíž kvalita se rozeznává podle hvězdiček a skvělá je i místní káva, variace známější turecké.

Co všechno v Řecku můžete dělat?

Dovolená v Řecku bude skvělým zážitkem pro všechny. Můžete navštívit mnohé z památek nebo muzeí, pokud vás zajímá duchovno, je zde spousta náboženských kultovních míst. Můžete si užívat krásné pláže a teplé moře. Můžete si vyjet na výlet lodí, potápět se nebo vyrazit na pěší tůru. Můžete hodně jíst a pít a stále nebudete mít dost. Pokud jste milovníci přírody, najdete zde nádherná pohoří a národní parky, malebné olivové háje a vinohrady. Tradiční lázeňská města dnes rozšiřují svou nabídku na relaxační wellness.
Řecko prostě nabízí každému spoustu zajímavých zážitků a jelikož cestovní ruch mu přináší největší příjmy, jsou samozřejmostí všechny oblíbené typy ubytování od pětihvězdičkových hotelových komplexů přes malé útulné hotýlky po samostatné apartmány – všude vás rádi přivítají.