Dovolená v Chorvatsku bez cestovní kanceláře

Chystáte se na dovolenou na vlastní pěst do Chorvatska vstříc vlastnímu dobrodružství? Tato možnost má své výhody i nevýhody, záleží především na tom, jaký jste typ cestovatele a jak flexibilní dokážete být. Svou roli zde mají také finance.

Proč vyrazit bez cestovky?

Jednou z výhod dovolené tzv. na vlastní pěst je hlavně nevázanost a možnost zorganizovat si cestu dle svých vytyčených plánů. Podstatná je však jistá dávka dobrodružné povahy, nicméně sami můžete poznat oblasti, které jsou klientům cestovních kanceláří nedostupné, navíc budete lépe vnímat tuto atmosféru, poznáte místní zvyky a život místních obyvatel.

Mezi základní předpoklady k úspěšnému absolvování individuální dovolené patří alespoň základní jazyková vybavenost a znalost dané oblasti. Chorvatsko je však bohaté na české a slovenské turisty, proto by domluva neměla být problém.

Na co si dát pozor?

Pokud nechcete smlouvat, zajistěte si ubytování přes internet, ale může vás to stát i dvakrát tolik. Také se může stát, že ubytovací zařízení mohou být obsazená, většinou se ale setkáte s nabídkou ubytování se u místních lidí. Ušetřit se tak dá téměř za vše, dokonce i za dopravu. Doprava vlastním vozem má navíc výhodu v tom, že se v Chorvatsku nemusíte celý pobyt zdržovat na jednom místě, ale můžete jezdit na výlety či se dopravit na jiný konec státu.

Připravte si proto předem plán dovolené, celkový rozpočet a vaše náklady na cestování se tak oproti využití služeb cestovní kanceláře mohou snížit až na polovinu.

Nezapomeňte si zařídit i cestovní pojištění. V případě cestování za hranice na vlastní pěst byste měli volit takové pojištění, které odpovídá vašim cestovatelským záměrům.

Pozor si dejte především na své doklady a peněženku, i na to, abyste nepřekročili zákon, byť jen nedopatřením – například neuposlechnutím pravidla návštěvy národních parků, apod.